Vaka Analizi Nedir? Lojistik Sektöründe Neden Vaka Analizi Yapılmalıdır?

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Vaka analizi ve vaka çalışmaları İngilizce de “Case Study” son yıllarda ülkemizde yapılan işe alım mülakat süreçlerinde adayların elemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına yarayan bir yöntemdir. Vaka analizi yöntemi uygulanırken işe alınacak olan adayın belirtilen pozisyonlar için uygun olup olmadığı değerlendirilmeye çalışılır.

Bu pozisyon için önceden hazırlanmış birçok test ve görüşme sırasında işe alınacak adayın tepkileri ile sorunlara karşı yaklaşımları analiz edilir. Peki lojistik sektörü için vaka analizi nedir? 
 
Bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 
 
 
Vaka Analizi Nedir?     
 
Vaka analizi, çeşitli araştırmalar sonucu yapılan değerlendirmeler ve analizler ile vakanın durumunu ortaya koyan bir tür çalışma metodudur. Ayrıntılı ölçme ve değerlendirme sonucunda ulaşılan çok geniş bir araştırma alanını, kolayca anlaşılabilir ve araştırılabilir hale indirgemek için kullanılan bir ekip çalışması olarak da bilinmektedir. Temel dayanımı somut veri analizleri ile rapor hazırlamak olan vaka çalışması, verim artırmaya yönelik sonuçlara ulaşmayı hedefler. 
 
Vakalardaki konular belli bir kişiye, şirkete veya iş koluna ait olmayabilirler. Vaka çözümleri sadece tek bir çözümden oluşmaz ve her zaman kesin bir yargı içermez. Aynı verilerin farklı yorumları olabilir. 
 
Vaka analizi Aşamaları Nelerdir?   
 
Vaka analizi yapmak için gerekli aşamalar aşağıdaki gibidir: 
 
1. Örnek olay incelemenizin amacını tanımlayın
2. Mükemmel adayları seçin ve izinlerini alın
3. Açıyı bulun
4. Soruları hazırlayın ve görüşmeyi planlayın
5. Örnek olayı yazın
6. İşletmenizin rolünü gösterin
7. Vaka çalışmasını yayınlayın ve tanıtın
 
 
Vaka analizinin lojistik sektöründeki önemi nedir? 
 
Lojistik, tüm tedarik zinciri fonksiyonlarını bir bütün halinde entegre ederek, tedarikçileri ve müşterileri iş süreçlerine dahil ederek, harici bir odak alarak giderek daha olgun ve sofistike bir hâl almıştır. Lojistik, değer zincirindeki maliyetleri en aza indirerek veya özelleştirilmiş hizmetler sunarak, önemli bir rekabet avantajı ve karlılık kaynağı görevi görür. Bu amaca ulaşmak için, müşteri odaklı önlemlere odaklanmak için faaliyetlerin entegrasyonunu gerektirecektir. 
 
Müşteri hizmetleri ve lojistik faaliyetler, değer zinciri içinde bilgi, mal ve nakit akışını kolaylaştırmak için birbirini tamamlayan birbirine bağlı faaliyetler zinciridir. Bir faaliyetin yokluğu, bazı belirli kanalların başka bir birimi desteklemesi gerektiği anlamına gelebilir. Vaka analizleri sayesinde lojistik sektöründe de nasıl bir iş durumu ile karşı karşıya olduğunuzu ve ne tür bir yol izlemeniz gerektiğini analiz edebilirsiniz. 
 
Vaka analizinin lojistik sektörüne faydaları nelerdir?        
 
Lojistikte Veri analizi şirketin operasyonlarında verimliliği ve doğruluğu artırmak için lojistik ve depo yönetimindeki veri ve analitiğin mevcut prosedürlere ve süreçlere nasıl uygulanabileceğini ortaya koyar. Veriler, bir işletme için ciddi sorunlara dönüşmeden önce mevcut endişelerin üstesinden gelmek için gerçek zamanlı bilgiler sağlayarak, doğru şekilde uygulandığında depolama, nakliye ve diğer süreçleri iyileştirmeye de yardımcı olabilir. 
 
Göndericiler ve paydaşları arasındaki etkileşimler sürekli olarak dijital dünyada gerçekleşmektedir. Böylece lojistik çalışanları, şirketin hesap verebilirliği, görünürlüğü ve müşteri hizmetleri için son derece faydalı olan ilgili bilgileri toplayabilir. 
 
Smarthronline bu yazımızda sizler için “Lojistik Sektöründe Neden Vaka Analizi Yapılmalıdır?” konusunu ele aldık. Sunduğumuz hizmetlerden olan Lojistik ve taşımacılık alanında çalışma arkadaşları aramak ya da lojistik alanında bir çalışan olup iş aramak veya farklı şirketler ile çalışmak isterseniz, web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde ilan verebilirsiniz.