TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN EN GEÇERLİ 5 DİLİ!

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Taşımacılık sektöründe çalışanlar işi gereği pek çok farklı insanla muhatap olabilir. Muhatap olunan insanlar ise kişinin çalıştıkları şirketin işlerine göre farklı dillerde konuşan insanlar olabilir. Bu yüzden taşımacılık sektöründe çalışanların farklı dillere hakim olması gerekir.

Tabii ki taşımacılık sektöründe çalışan kişiler tüm dillere hakim olamaz fakat bazı diller taşımacılık sektöründe oldukça sık kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizler için taşımacılık sektörünün en geçerli 5 dilinden bahsedeceğiz.

1.İngilizce

İngilizce dünya dili olarak da bilinmektedir. Her sektörde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de İngilizcenin önemi küçümsenemez. Baktığımızda ana dili İngilizce olmayan insanlar bile İngilizce bilmektedir. Örneğin İspanyol bir şirket ya da kişi ile iş yaptığınızda İspanyol sizden İspanyolca bilmenizi beklemez fakat İngilizce bilmenizi bekler. 

Ayrıca ülkemizdeki yabancı dil kullanan şirketlerin neredeyse tamamı İngilizce üzerinden iletişim kurmaktadır. Kısaca İngilizce hayatımızın her alanında olduğu gibi taşımacılık sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir.

2.Rusça

İngilizcenin dünya dili olarak bilindiğini söylemiştik ancak İngilizcenin daha az konuşulduğu ülkelerde vardır. Bu ülkelerin başında ise Rusya gelmektedir ve Ruslar, Rusça konuşmaktadır. Sadece Rusya değil, aynı zamanda Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan’ın da resmi dili Rusçadır. Ayrıca bazı Orta Asya ülkelerinde de Rusça konuşulmaktadır.

2021 yılı verilerin göre Rusya ithalatta önde gelen ülkelerden biridir. İngilizcenin az konuşulmasının yanında bu da önemli bir parametre.

3.Çince

Çin, dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Aynı zamanda tıpkı Rusya gibi Çin, İngilizcenin az konuşulduğu ülkelerden biridir. Çin’de işçi maliyetlerinin düşük olması pek çok büyük şirketin ilgisini çekmiş ve bu şirketler Çin pazarına doğru yönelmektedir. Çince zor bir dil olmasına rağmen taşımacılık sektöründe emeklerin karşılığını verdiğini söyleyebiliriz. Hem Çin pazarının büyüklüğü hem de ülkemizin Çin ile olan ilişkilerine baktığımızda Çince, taşımacılık sektöründe önemli olan dillerden biridir.

4.Almanca

Almanya, Rusya ve Çin’in gibi İngilizcenin az konuşulduğu ülkelerden biri değildir. Tam aksine Almanya’da rahat bir şekilde İngilizce konuşabilirsiniz. Ancak ülkemizin ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda Almanya her zaman üst sıralarda olmuştur. Bu yüzden İngilizce ile anlaşabileceğinize rağmen Almanca konuşabilmeniz pozitif bir etki yaratacaktır.

5.Arapça

Arapça pek çok ülkede konuşulan bir dildir. Mısır, Cezayir, Sudan, Irak, Suudi Arabistan ve Fas bunlardan sadece birkaçıdır ve Arapça konuşan insan sayısı yaklaşık 420 milyondur. Arapça konuşan ülkelerle sınır komşuluğumuz ve bu ülkeler ile ülkemizin aktif bir ticaret ağı olması Arapçayı taşımacılık sektöründe önemli diller arasına girmesini sağlıyor. Aynı zamanda Arapça, Birleşmiş Milletlerdeki 6 dilden biridir. 

Bu yazımızda sizler için taşımacılık sektöründe en geçerli olan 5 dili ele aldık. Taşımacılık sektöründe geçerli olan diller tabii ki bu diller ile sınırlı değildir. Ancak en çok kullanılan dillerin bunlar olduğunu söyleyebiliriz.