Lojistik Sektöründe Yönetici Olmak mı Yoksa Lider Olmak mı?

Whitney leaning against a railing on a downtown street

İster büyük bir firmanın ister küçük bir işletmenin yöneticisi olun her koşulda bir liderde olması gereken özellikler sizde de bulunmalıdır. İyi yönetici olmak ve bu konuda kendinizi geliştirmek için belirli özelliklerin her birini tam manasıyla içselleştirmeli ve benliğinizin bir parçası haline getirmelisiniz.

İş yaşamındaki sorumluluklarınız ve emrinizdeki çalışanlar; sizden daima doğru ve etkili iletişim kurabilmenizi beklerler. Peki lojistik sektöründe etkili bir yönetici olmak mı yoksa lider olmak mı?
 
Bu nedenle başarılı bir şirket ve çalışan motivasyonu için bir liderde bulunması gereken özellikler tamamen sizde de bulunmalıdır. Kişisel, iş ve iletişim olarak ayrılan iyi bir yöneticinin özellikleri kariyeriniz açısından yol gösterici olabilir.
 
Bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 
 
Lider ve yönetici arasındaki farklar nelerdir?   
 
Liderler ve yöneticiler arasındaki temel fark, liderlerin kendilerini takip etmesi, yöneticilerin ise kendileri için çalışan kişileri yönlendirmesidir.
 
Başarılı bir işletme sahibinin, ekiplerini kurum vizyonlarını doğru takip etmeleri için hem güçlü bir lider hem de yönetici olması gerekir. Liderlik, insanların vizyonunuzu anlamalarını ve buna inanmalarını sağlamak ve hedeflerinize ulaşmak için sizinle çalışmak, yönetmek ise daha çok yönetmek ve günlük işlerin olması gerektiği gibi olduğundan emin olmakla ilgilidir.
 
 
Lojistik sektöründe bir liderde olması gereken özellikler nelerdir?        
 
Lojistik sektöründe bir liderde olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:
 
·         Büyük resmi görün
·         Düzgün iletişim kurun
·         İleriye dönük düşün 
·         Rekabetçi olun 
·         Piyasayı analiz edin
·         Ayrıntılara dikkat edin
·         Her adımı her zaman takip edin
·         İyi kişilerarası becerilere sahip olmak
 
 
Lojistikte liderlik becerileri edinmek isteyen tedarik zinciri profesyonelleri de endüstri trendlerini takip etmeli ve yeni kavramları şirketlerinin rutinine uygulamaya çalışmalıdır.
 
Lojistik sektöründe bir yöneticide olması gereken özellikler nelerdir? 
 
Lojistik sektöründeki bir yöneticide olması gereken temel özellikler aşağıdaki gibidir: 
 
·         Yönetim ve liderlik vasfına sahip olmak,
·         Yazılı ve sözlü iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanabilmek,
·         Problemler karşısında çözüm üretme becerisi sergilemek,
·         Öz disiplin sahibi olmak,
·         Erkek adaylar için, askeri yükümlülüğü bulunmamak.
 
Lojistik sektörü için sen lider misin yoksa yönetici mi?      
 
Lojistik sektörü için lider mi yoksa yönetici mi olduğunuzu anlamak için birçok kriter vardır. Yönetici olmak için kurum içi krizlerin üstesinden gelebilmeniz oldukça önemlidir. Lider olmak için ise iş akışının olması gerektiği gibi düzene sokmalı ve iş aksaklıklarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Aslında liderlik kişisel bir özelliktir ve iş hayatında en çok yöneticilerin ihtiyaç duyduğu bir özelliktir diyebiliriz. 
 
Smart HR olarak sunduğumuz hizmetlerden olan Lojistik ve taşımacılık alanında çalışma arkadaşları aramak ya da lojistik alanında bir çalışan olup iş aramak veya farklı şirketler ile çalışmak isterseniz, web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde ilan verebilirsiniz.