Lojistik Sektöründe Otomasyon Sistemleri

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Lojistikte otomasyon veya otomatik kontrol, operasyonların verimliliğini artırmak için kontrol sistemlerinin, makinelerin veya yazılımların kullanılması anlamına gelir. Genellikle bir depoda veya dağıtım merkezinde gerçekleştirilmesi gereken ve minimum insan müdahalesi ile sonuçlanan süreçler için geçerlidir. Bir tedarik zinciri boyunca (satın alma, dağıtım, müşteri hizmetleri, tersine lojistik…) otomatikleştirilebilecek çok sayıda süreç vardır.

Lojistik Sektöründe Otomasyon Sistemlerinin Faydaları
Lojistik sektöründe otomasyon lojistiğinin başlıca avantajları şunlardır :

Yükleme ve veri analizine gerçek zamanlı erişim
Veri yükleme erişiminiz ve raporları çalıştırma olanağınız olduğunda, daha iyi iş kararları verme olanağınız olur. 

Büyük bir maliyete neden olan hataların azaltılması
Manuel veri girişinde, nakliye maliyetlerinin artmasına neden olan bir takım hatalar olabilir. 

Örgütsel kontrol
Sistemler genellikle şirketin iş kurallarına uyum sağlayacak kadar esnek ve aynı zamanda hem dahili hem de harici tüm kullanıcıları verimli ve karlı nakliye sağlayan politikaları izlemeye zorlayacak kadar güçlüdür. 

Gerçek zamanlı kargo 
Otomatik teslim alma, yeterli sigorta ve kargo muhasebesini sipariş özelliklerine dahil ederek takip edebileceğiniz gelişmiş müşteri hizmetlerinin sunulmasını ifade eder. 

Ölçeklenebilirlik ve hız 
Yazılım, sisteme giriş kolaylığı sağlar ve örneğin bir depo gibi daha fazla çeviklikle yönetir . Ek olarak, her bir lokasyonda kaç tane sevkiyatınız olursa olsun, tüm nakliye faturaları tek bir haftalık faturada birleştirilebilir.