LOJİSTİK ALANINDA İŞ GÖRÜŞMELERİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Her alanda olduğu gibi lojistik ve taşımacılık alanında da görüşmeler çok önemlidir. Öyle ki başvurduğunuz iş için gerekli bilgi birikimine ve donanıma sahip olsanız dahi kötü geçen bir görüşmenin yani mülakatın ardından işe alınma şansınız oldukça azalır. Bu yüzden lojistik ve taşımacılık alanındaki iş görüşmelerine hazırlanmak oldukça önemlidir. Peki lojistik ve taşımacılık alanında görüşmelere nasıl hazırlanılır? Bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabını vereceğiz.

Mülakat Hazırlıklarımı Nasıl Yapmalıyım?

Mülakata hazırlanırken işverenin sorabilecek olduğu sorulara hazırlıklı olmalısınız. Örneğin bir arkadaşınız ile iş görüşmesi ortamı hazırlayabilir ve mülakattan önce pratik yapabilirsiniz. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalısınız. Mesela toplu taşıma ile gidecekseniz, herhangi bir aksamaya karşı bir taksi tutabilirsiniz ya da giyecek olduğunuz kıyafetin kirlenmesine karşı yedek bir kıyafet hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca lojistik ve taşımacılık alanında yapacak olduğunuz mülakatın hazırlıklarını son ana bırakmamalısınız. Yani bu hazırlıkları mülakattan önce yapmanızda fayda var. 

Şirket Hakkında Bilgi Toplamak Neden Önemli?

Lojistik ve taşımacılık sektöründe hizmet veren pek çok şirket vardır. Bu şirketler arasından birinde iş görüşmesine katılacaksanız şirket hakkında bilgi toplamanız çok önemlidir. Şirket hakkında toplayacak olduğunuz bilgiler ile nasıl bir şirkette çalışacağınızı, şirketin geleceğini ve çalışacak olduğunuz konumda nasıl işler ile meşgul olacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Ayrıca iş görüşmelerinde şirket hakkında bilgili olduğunuzu yansıtabilirseniz bu sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Kendimi Tanıyor Muyum?

Lojistik ve taşımacılık sektöründeki iş görüşmelerinde öz güven çok önemlidir. Öz güveninizin yüksek olması da ancak kendinizi tanımanıza bağlıdır. Kendinizi tanıyıp tanımadığınızı anlamanız için başvuracak olduğunuz işi ne kadar istiyorsunuz ve iş için gerekli şartları sağlıyor musunuz gibi sorulara kendi kendinize cevap vermeniz gerekiyor. Eğer bu sorulara gerekli cevapları tereddütsüz bir şekilde veriyorsanız kendinizi tanıyorsunuz diyebiliriz.

Eğer gerekli cevapları veremiyorsanız ya da tereddüt ediyorsanız, iş başvurusunda bulunmadan önce eksik olduğunuzu noktalarınızı geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü kendinizi tanımadan bir iş başvurusunda bulunursanız olası bir olumsuz cevapta özgüveninizi çok düşebilir. Kendinizi tanıdığınıza emin olduğunuz zaman iş başvuruşunda bulunabilir ve ardından iş görüşmesine kendinizden daha emin bir şekilde katılabilirsiniz. 

Kıyafet Seçimim Nasıl Olmalı?

Yapılan araştırmalara göre kıyafet seçimi iş görüşmelerinde ilk bakışta işverenler tarafından en çok dikkat edilen unsurlardan biridir. İşveren kot pantolon ve tişörtle görüşmeye gelen ile giyimine dikkat etmiş tercihen bir takım elbise giyip görüşmeye gelen kişiyi aynı derecede değerlendirmez. Sonuçta kıyafetlerimiz bizi yansıtır. Bu yüzden iş görüşmelerine giderken giyime dikkat edilmeli ve tercihen takım elbise giyilmelidir.

Lojistik ve taşımacılık sektöründe iş arıyorsanız ya da işçi arıyorsanız sitemizde ilan verebilirsiniz. Lojistik ve taşımacılık alanında hizmet veren tek kariyer platformu olduğumuz için bu alanda iş arıyorsanız ya da işçi arıyorsanız, sitemizde ilanda bulunabilir ya da mevcut ilanlara göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Lojistik ve Taşımacılık alanında iş görüşmelerine nasıl hazırlanılır sorusuna cevap verdik.