İŞ ARAMA SÜRECİNİ NASIL İYİLEŞTİREBİLİRSİNİZ?

Whitney leaning against a railing on a downtown street

İş arama sürecinde olan birey, yeni mezun olmuş ya da çalıştığı işini kaybetmiş olan kişi olabilir. İş arama süreci hemen hemen herkes için stresli bir süreçtir. Çünkü yeni mezun olmuş bir birey acemidir ve hemen bir iş bulup çalışma hevesindedir. İşini kaybetmiş kişi ise belirli sorumlulukları olan ve maddi olarak hayata tutunabilmek için çalışmak durumunda olan kişidir.

Herkes için iş arama süreci biraz ağrılı geçebilir. Önemli olan bu süreci nasıl yönettiğiniz ve çalışmak istediğiniz işi bulmanızdır. Şimdi sizlerle iş arama sürecini nasıl iyileştirebilirsiniz ve iş arama süreci verimli şekilde nasıl değerlendirebilirsiniz bunu inceleyelim.
Kariyer Hedefinizi Belirleyin!
İşe başlamadan önce iş arama sürecine girersiniz ve bu sürece girmeden önce hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Kariyer hedefinizi belirlemeniz yapacak olduğunuz işte başarılı olmanız için oldukça önemlidir. Bir işte başarılı olmak için kararlı olmanız ve yapacak olduğunuz işi bilmeniz, bu işteki kariyer hedefiniz çok önemlidir. Kariyer hedefinizi belirlemek basamakları daha güvenle çıkmanızı sağlayacaktır.
İşverene Verebileceklerinizden Emin Olun!
Bir iş yerinde çalışırken kendinizi, becerilerinizi, potansiyelinizi göstermeniz son derce önemlidir. İşvereniniz siz de var olan potansiyelinizi görerek, işteki ulaşabileceğiniz başarılarınıza inanacaktır. Siz öncelikle kendinize güvenmeli ve çalışma ortamında işvereninize verebileceklerinizden emin olmalısınız. İş hayatınızda özveri ile çalışmalı, planlı ve düzenli olmalısınız. 
İşe başlamadan önce işvereninizin sizden beklentileri, yapmanızı istediği pek çok görev ve sorumluluklar olacaktır. İşe başlamadan önce bu görev ve sorumlulukları iyi öğrenmeli sizden beklenenleri eksiksiz yapabilmek için bu görevleri yerine getirebileceğinizden emin olmalısınız. Eğer bu beklenen görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getirebileceğinizden eminseniz o zaman iş teklifini kabul etmeli ve işe o şartlar altında başlamalısınız. 
Hedefinize Ulaşmanın En İyi Yolunu Belirleyin!
İş arama sürecini atlattıktan ve kendinize uygun bir iş bulduktan sonra belirlediğiniz hedefe ulaşma yollarına odaklanmalısınız. Bu süreçte her zaman değişime, gelişime açık olmalı ve de kendinizi daha ileriye taşıyacak sorumlulukları üstlenmelisiniz. Hedefinize ulaşmanın en iyi yolunu belirleyip bu yönde çalışmalı ve kendinizi üst yerlere taşımalısınız.
Sizi Doğru Yansıtan Bir CV Edinin!
İşe girebilmek için doğru ve iyi hazırlanmış bir CV’ye sahip olmak iş adayı için oldukça önemlidir. CV bir kişinin, geçmiş ve günümüz kariyer hayatında neler yaptığı ve gelecek kariyeri ile ilgili yapabileceklerini aktardığı bir dokümandır. Yani CV, kişinin geçmiş ve gelecek kariyer planlarını özetleyen bir belgedir. 

CV’nizde yer alması gerekenler, profesyonel hayata dair bilgiler olmalıdır. Okuduğunuz okullar başta olmak üzere aldığınız tüm eğitimler, kariyer hedefiniz, iş tecrübeleriniz, projeleriniz, başarılarınız gibi sizlerin hayatında önemli yer tutan bilgileri CV’de bulundurmalısınız.

Bu yazımızda iş arama sürecini nasıl iyileştirebilirsiniz ve iş arama konusunda neler yapabilirsiniz bu konulara değindik.