Depolarda Verimliliği Arttıran Çevreci Çözümler

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Depolarda verimliliğin artırılması için yeşil depolama faaliyetlerinden yararlanılmaktadır. Doğal kaynaklara ve insan kaynaklarına önem veren şirketler tarafından gösterilen iş dünyasındaki sürdürülebilirlik artan müşteri sadakati anlamına gelebilir. Yeşil lojistiği tedarik zincirinin bir parçası olarak depolamaya dahil etmek aynı zamanda daha iyi iş üretkenliği sağlayabilir ve bir işletmenin kârlılığını iyileştirebilir.

Depolamada çevreci eğilimlerin uygulanması, paydaşların isteklerini tatmin ederken neredeyse anında yatırım getirisi (ROI) artı daha uzun vadeli küresel iyileştirmeler sunar.

Yeşil Depolama Uygulamaları
Depo yöneticileri, günümüzün iş ortamında yeşil depolamayı düşündüklerinden, sonuçları nasıl ölçeceklerini ve mevcut, etkili ürünleri ve uygulamaları nerede bulacaklarını bilmeleri gerekir. Bu noktada uygulanan yeşil depolama çözümleri şu şekildedir:
  • Bir depo yönetim sistemi (WMS)
  • Sipariş toplama teknolojisi
  • Barkodlama
  • Radyo frekansı tanımlama (RFID)

Küresel tedarik zincirlerinde depolar çoğunlukla ısıtma, soğutma ve aydınlatma kaynaklı çevre kirliliği üretir. Genel olarak, depo ne kadar büyükse, karbon ayak izi de o kadar büyük olur. Depo yöneticileri, temel performans göstergelerini dikkate alarak operasyonlarının karbon ayak izini ölçebilir.

Toplam karbondioksit emisyonlarının yanı sıra enerji tüketimi, su tüketimi ve ürün veya malzeme kullanım oranlarının incelenmesi, şirketlerin yeşil girişimleri uygulayabilecekleri alanları ortaya çıkaracaktır.

Örneğin, elektrik faturası yüksek bir depo, doğal ışık, otomatik ışıklar veya diğer yenilenebilir enerji seçenekleri gibi alternatif aydınlatma kaynaklarının tasarruf sağladığını keşfedebilir. Aynı şekilde, bir deponun doğal bir kaynaktan büyük miktarlarda su tükettiğinin keşfi de değişime ilham verebilir. Depolar, su akışını azaltma mekanizmaları veya bir yağmur suyu yakalama sistemi kurarak su kullanımını azaltabilir, dengeleyebilir veya optimize edebilir.